Pries Family Trophy - Shortcourse 2019

Results are final as of 20:44 on October 5, 2019

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: VY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY R1 R2 R3 Total Nett
1st   The Gromble aero7 2587   Antony Howard   112.5 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd   Mr Magoo Impulse 426   Herman Cleven   118.5 2.0 3.0 2.0 7.0 7.0
3rd   Ruby Vee Sabre 408   Gavin Berry   127 4.0 2.0 3.0 9.0 9.0
4th   Sailing School 3 Pacer 1409   Paula Ewington James Power 127.5 5.0 4.0 5.0 14.0 14.0
5th   Thirsty Work tasar 1869   Anrew Reid Russel Reid 108 6.0 5.0 4.0 15.0 15.0
6th   Huon Tern Little Tern 99   Colin Flemming   132 3.0 7.0 6.0 16.0 16.0
7th   club sabre 475 sabre 475   John Reid   127 7.0 6.0 7.0 20.0 20.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1   The Gromble aero7 2587   Antony Howard   112.5 15:05 0:13:24 1.0
2   Mr Magoo Impulse 426   Herman Cleven   118.5 18:59 0:16:01 2.0
3   Huon Tern Little Tern 99   Colin Flemming   132 23:09 0:17:32 3.0
4   Ruby Vee Sabre 408   Gavin Berry   127 22:54 0:18:02 4.0
5   Sailing School 3 Pacer 1409   Paula Ewington James Power 127.5 35:06 0:27:32 5.0
6   Thirsty Work tasar 1869   Anrew Reid Russel Reid 108 33:21 0:30:53 6.0
7   club sabre 475 sabre 475   John Reid   127 44:07 0:34:44 7.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1   The Gromble aero7 2587   Antony Howard   112.5 6:59 0:06:12 1.0
2   Ruby Vee Sabre 408   Gavin Berry   127 11:10 0:08:48 2.0
3   Mr Magoo Impulse 426   Herman Cleven   118.5 11:02 0:09:19 3.0
4   Sailing School 3 Pacer 1409   Paula Ewington James Power 127.5 12:32 0:09:50 4.0
5   Thirsty Work tasar 1869   Anrew Reid Russel Reid 108 15:06 0:13:59 5.0
6   club sabre 475 sabre 475   John Reid   127 18:44 0:14:45 6.0
7   Huon Tern Little Tern 99   Colin Flemming   132 24:42 0:18:43 7.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName VY Elapsed Corrected Points
1   The Gromble aero7 2587   Antony Howard   112.5 16:45 0:14:53 1.0
2   Mr Magoo Impulse 426   Herman Cleven   118.5 22:40 0:19:08 2.0
3   Ruby Vee Sabre 408   Gavin Berry   127 25:58 0:20:27 3.0
4   Thirsty Work tasar 1869   Anrew Reid Russel Reid 108 23:15 0:21:32 4.0
5   Sailing School 3 Pacer 1409   Paula Ewington James Power 127.5 27:45 0:21:46 5.0
6   Huon Tern Little Tern 99   Colin Flemming   132 39:26 0:29:52 6.0
7   club sabre 475 sabre 475   John Reid   127 41:51 0:32:57 7.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com